en

Vízia BMW iNEXT.

iNEXT je odpoveďou na otázku nachádzajúcu sa priamo v centre každodennej práce v BMW Group: „Ako sa budeme prepravovať v budúcnosti?“

Vízia BMW iNEXT.
Vízia BMW iNEXT.
Vízia BMW iNEXT.
Vízia BMW iNEXT.
Vízia BMW iNEXT.
Vízia BMW iNEXT.
Vízia BMW iNEXT.
Vízia BMW iNEXT.
Vízia BMW iNEXT.

17.9.2018

iNEXT – pilier budúcnosti BMW Group 
Na výročnom stretnutí BMW AG v máji 2018, Harald Krüger, predseda správnej rady BMW Group, opísal iNext takto: „Projekt iNEXT sa stane pilierom budúcnosti, z ktorého bude profitovať nielen celá spoločnosť, ale aj všetky jej značky.“
iNEXT je odpoveďou na otázku nachádzajúcu sa priamo v centre každodennej práce v BMW Group: „Ako sa budeme prepravovať v budúcnosti?“ iNEXT intenzívne stavia na myšlienke, ktorá nadobudla prvé kontúry v roku 2007 s „i projektom“ a vyústila sa až do uvedenia BMW i3 na trh v roku 2013. V tejto oblasti už BMW Group dosiahla veľa: dnes má viac ako desaťročné skúsenosti s elektrickou mobilitou a úspešne zvládla výrobu v malom, ako aj vo veľkom rozsahu. Modely BMW i sa neustále vylepšujú a ich technológia sa využíva na postupnú elektrifikáciu modelov od BMW a MINI. Ďalším krokom je kompletná integrácia strategických inovatívnych oblastí vo vozidle, a to: Autonómia + Konektivita + Elektrika + Služby (ACES).
Dizajn je pritom vizuálnym vyjadrením týchto inovatívnych oblastí a zároveň aj odpoveďou na otázku, ako bude vyzerať radosť z jazdy v budúcnosti. Vozidlo, ktoré dnes poznáme ako BMW iNEXT príde na trh v roku 2021.

Vízia BMW iNEXT 
„Vízia BMW iNEXT predstavuje novú epochu radosti z jazdy,“ hovorí Harald Krüger. „Zdôrazňuje vedúcu úlohu, ktorú Nemecko zohráva v budúcnosti mobility.“
Vysoká automatizácia, žiadne emisie a úplná integrácia – všetky tieto strategické inovácie v sebe BMW Group po prvýkrát spája a vytvára vozidlo s víziou zodpovedajúcou otázku: „Ako vyzerá vozidlo, ktoré nemusí, ale môže šoférovať človek?“ V centre takýchto úvah sú, viac ako kedykoľvek predtým, ľudia – so všetkými svojimi emóciami a túžbami.

Vyrobená séria vozidiel BMW iNEXT na seba preberá úlohu vlajkovej lode týchto technológií. Výroba v závode v Dingolfingu je naplánovaná na rok 2021. Po prvýkrát sa inovatívne stratégie BMW Group („D+ACES“) dostanú na cesty ako samostatný balík. 

Vozidlo s víziou a zameraním na budúcnosť – BMW Vision iNEXT – poskytuje hmatateľný dôkaz o tom, ako by mohlo BMW iNEXT vyzerať. „Osobná mobilita zažije významnú zmenu,“ vysvetľuje Klaus Fröhlich, člen Správnej rady BMW AG, zodpovedný za Rozvoj. „Autonómna jazda a čoraz viac expandujúca integrovanosť otvorila možnosti pre celú novú škálu skúseností a spôsobov, ako formovať jazdu. S ohľadom na tieto skutočnosti sme vytvorili z elekrického vozidla BMW Vision iNEXT mobilné prostredie zlepšujúce kvalitu života, nový „obľúbený priestor“, v ktorom môžeme byť samými sebou a oddýchnuť si. Samozrejme, aj naďalej sa budú snahy BMW točiť okolo ľudí – okolo ich potrieb a túžob týkajúcich sa mobility,“ dodáva Fröhlich.

Adrian van Hooydonk, vedúci viceprezident pre dizajn BMW Group, zhrnul tento kreatívny prístup: „BMW i vznikol, aby vytváral kreatívne, priekopnícke myšlienky, ktoré zmenia spôsob, akým uvažujeme o mobilite. BMW Vision iNEXT predstavuje ďalší veľký krok na ceste k transformácii, a to tým, že ukazuje, ako môžu inteligentnejšie vozidlá zjednodušiť a skrášliť náš život.“

Exteriér – moderná elegancia vyjadrená s odvahou 
Využitím veľkosti a rozmerov podľa vzoru moderného BMW kategórie SAV, sa BMW Vision iNEXT javí naozaj autoritatívne. Vozidlo bezprostredne prenáša svoj priekopnícky charakter prostredníctvom jasne tvarovaných profilov a povrchov. Tento dojem umocňuje nápaditý náter a sofistikované detaily. Exteriér Liquid Greyrose Copper postupne mení odtiene od teplej medenej po tmavo ružovú a vnáša do vozidla dynamický šmrnc dokonca aj vtedy, keď stojí bez pohnutia.

Veľká, prepojená dvojitá mriežka v tvare obličiek, ikonická grafika bočného okna a povrchy s nádychom domodra v prednej časti, na boku a vzadu jasne prevzali štýl BMW i, ktorý sme už mohli vidieť na BMW i Vision Dynamics, odprezentovanom v roku 2017. Pri odomknutí vozidla sa rozžiaria modré prvky vyzdvihujúce do očí bijúce línie. Sklenené povrchy, akými sú napríklad veľké okná a svetlá, sú jednoliato integrované do dizajnu a zároveň evokujú vzhľad prepracovaných prvkov.

Oválna mriežka a predná časť so „štyrmi očami“ je znakom identity 
Uprostred prednej časti sa nachádza veľká mriežka v tvare obličiek. Rovnako ako pri všetkých elektricky poháňaných vozidlách, mriežka je zaslepená. Keďže sa tu nenachádza žiadny spaľovací motor, ktorý by potreboval chladenie, oválny prvok slúži ako „inteligentný panel“ a skrýva v sebe rôzne senzory. 
3D vzor poukazuje na technológiu ukrytú pod povrchom. Ultraštíhle svetlá sú súčasťou modernej interpretácie typickej masky BMW so štyrmi očami. Čelné sklo hladko prechádza do veľkej, panoramatickej strechy, čím prepožičiava zadnej časti vozidla vizuálnu ľahkosť a inovatívny interiér je tak jasne viditeľný aj zvonku.

Moderný vzhľad a protismerné dvere 
Keď sa na BMW Vision iNEXT pozrieme zboku, vidíme výkonný robustný prístup moderného BMW kategórie SAV. Funkčné rozmery dvojmiestneho vozidla a predĺžená strešná línia naznačujú veľkorysý vnútorný priestor. Na druhej strane, dlhý rázvor a krátke previsy dodávajú siluete vozidla dynamickosť. Pôsobivo vyformované povrchy sa zakrivujú pozdĺž bokov ako jasne viditeľné svaly. Precízne umiestnené línie len zintenzívňujú túto vzájomnú hru a dodávajú väčší dôraz oblúkom kolies. Veľké (24-palcové) kolesá sú aerodynamicky efektívne a ich trojrozmerný, skulpturálny dizajn reprezentuje štylistický aj funkčný highlight. Kamery vykonávajú prácu vonkajších zrkadiel a osvetlená, na dotyk citlivé grafické znázornenie preberá úlohu otvárania dverí a podčiarkuje moderný, uzavretý vzhľad. Vozidlo má dvoje protismerné dvere bez deliaceho B-stĺpika. Keď sú otvorené, ponúkajú pohľad na priestranný interiér a rámy odhaľujú povrchy z uhlíkových vlákien. Čierne obloženie spodných hrán prináša dojem SAV a pás v modrom odtieni je znakom toho, že vozidlo ide na elektrický pohon.

Horizontálne usporiadanie línií a povrchov v zadnej časti vytvára široký a dynamický postoj. Štíhle a výrazné zadné svetlá sa tiahnu až do zadnej časti vozidla a zdôrazňujú jeho vzhľad. Vzduch obteká strechu, a to v kombinácii s difúzorom – ktorý je pre väčší dôraz osvetlený a zvýrazňuje aerodynamiku vozidla.

Interiér – Môj obľúbený priestor 
Vodiči BMW Vision iNEXT si môžu vybrať, či budú šoférovať sami (v režime „Boost“) alebo sa nechajú voziť (v režime „Ease“). Režim „Boost“ využíva elektrický systém pohonu, ktorý prináša vysoko dynamickú a prakticky tichú radosť z jazdy s nulovými emisiami. V režime „Ease“ ponúka vozidlo vodičovi a pasažierom priestor, kde sa môžu venovať rozličným aktivitám. BMW Vision iNEXT môže byť miestom pre relax, interakciu, zábavu či sústredenie, na čo máte práve chuť – možnosti sú rozmanité a závisia len od potrieb pasažierov. Aj preto sa kabína vozidla viac podobá pohodlnej a štýlovo zariadenej „obývačke“ na kolesách – novému „obľúbenému miestu“.

Uvoľnená atmosféra interiéru 
Veľká, panoramatická strecha zalieva interiér svetlom, a tak vytvára veselú a prívetivú atmosféru. Dve samostatné sedadlá vpredu a lavica vzadu prinášajú pohodlné sedenie až pre štyroch ľudí. V interiéri je iba niekoľko jasných línií – geometria, ktorá skutočne vyzdvihuje materiály a farby do popredia. Zmes látky a dreva vytvára pocit vysokej kvality, vďaka čomu veľa prvkov pripomína nábytok. Telové odtiene Purus Rosé, Brown a Beige sa používajú primárne vo farebnej schéme kabíny, s akcentmi v trblietavom metalickom odtieni Mystic Bronze. V zadnej časti dominuje hlavne čalúnenie v petrolejovo modrej farbe Enlighted Cloudburst so žakárovým vzorom, ktorý sa tiahne asymetricky pozdĺž sedadiel až do bočného obloženia a batožinového priestoru. Výsledkom je vizuálne oddelenie medzi kabínou a zadnou časťou, čo prináša efekt rôzneho zariadenia v byte.

Režimy „Boost“ a „Ease“ menia prostredie vodiča 
Vo vnútri veľkorysej kabíny je priestor pre vodiča definovaný dvomi digitálnymi panelmi a volantom. Plochá palubná doska a béžové poťahy spoločne s dotykom dreva a jasných drevených vzorov vytvárajú spolu príjemný, domáci vzhľad. V režime „Boost“ sú volant a displeje jasne umiestnené oproti vodičovi. Keď je aktivovaný režim „Ease“, mení sa bezprostredné prostredie vodiča: volant sa mierne oddiali a navodí pocit väčšieho priestoru. Panely displejov sa prepnú z obsahu zameraného na jazdu na režim „Exploration“, ktorý dokáže vodičovi a pasažierom navrhnúť miesta a udalosti v okolí, ktoré by ich mohli zaujímať. Navyše, s možnosťou zložiť opierku hlavy na prednom sedadle môžu pasažieri vpredu komunikovať oveľa efektívnejšie s tými, ktorí sedia vzadu.

Stredová konzola pripomína kvalitný kus nábytku 
Stredová konzola medzi prednými sedadlami má všetky znaky kvalitného nábytku, a to vďaka dizajnu ako aj použitým materiálom. Matná drevená úprava jej dodáva vzhľad vznášajúceho sa konferenčného stolíka, ktorý plynule pokračuje až dozadu. Pod precíznym dreveným panelom je polička vyrobená zo znamenitého osvetleného krištáľového skla, umiestnená na delikátnom bronzovo zafarbenom podklade. Krištáľová fazeta láme prichádzajúce svetlo a delí ho na množstvo farieb a interiér sa tak akoby kúpal v odraze svetla.

Lákavá zadná časť vozidla 
Na prvý pohľad vyzerá zadná časť vozidla ako moderná, luxusná obývačka. Veľkorysé, plynulé sedenie dodáva zadnému priestoru charakter pohodovej obývačky a láka svojich pasažierov, aby tu chvíľku pobudli. Ručne tkaná žakárová látka Enlighted Cloudburst pokračuje pozdĺž celého sedenia v zadnej časti až po bočné obloženie a postupne sa mení z petrolejovej modrej na bielu, zatiaľ čo stále prepožičiava kabíne moderný nádych.

Nesmelá technika: Inovatívna technológia ukrytá pred pohľadmi, ale stále dostupná 
Okrem volantu a displejov v priestore vodiča, nie sú v BMW Vision iNEXT žiadne ďalšie obrazovky alebo kontrolky. Aby bol zachovaný domácky charakter zadnej časti vozidla, a aby ostali pasažieri na palube stredobodom záujmu, inteligentná technológia bola ukrytá pred zrakmi. Zviditeľní sa iba v prípade, že si to vodič či pasažieri vyslovene želajú. V budúcnosti bude napríklad možné ovládať rôzne funkcie dotykom cez povrchy vyrobené z dreva alebo látky. Displeje už viac nebudú nevyhnutné, inteligentná projekcia zmení akýkoľvek povrch na interaktívny displej. BMW Vision iNEXT zdôrazňuje tri rozličné, vizionárske aplikácie pre túto „nesmelú techniku“ vo forme Inteligentného osobného asistenta, Inteligentných materiálov a Inteligentného lúča.

Inteligentný osobný asistent sa zapne ako odpoveď na „Hey BMW“ („Ahoj BMW“). BMW Vision iNEXT tvorí neoddeliteľnú súčasť digitálneho sveta a je súvisle prepojený so systémom BMW Connected, smart zariadeniami a smart domácou sieťou, vďaka čomu môže vodič zatvoriť okná na svojom dome napríklad jednoduchým hlasovým príkazom.

Inteligentné materiály. Pri jazde v režime „Boost“ je možné riadiaci displej ovládať tradičným štýlom prostredníctvom jeho dotykovej funkcie. Avšak v režime „Ease“ preberá na seba túto funkciu drevený povrch konzoly. Pozícia ramien a rúk je rovnako uvoľnená ako pri používaní iDrive Controller: ruky sú voľne položené na perforovanom drevenom povrchu a kedykoľvek je zadaný nejaký pokyn, svetielko, pripomínajúce chvost kométy, nasleduje váš prst. Žakárová látka v zadnej časti má tiež vlastnosti integrovaného ovládania. Ožije po dotyku prsta a umožní ovládanie hudby rôznymi gestami, ktoré dostanú navyše vizuálny dôraz vďaka LED svetlám, ktoré sa rozsvietia pod látkou.

Inteligentný lúč. Využívanie médií pri prevádzke vozidla bude v budúcnosti čoraz viac spájať digitálny a analógový svet. Rastúce možnosti na vizualizáciu informácií v projektovanej forme môžu viesť z dlhodobého hľadiska k tomu, že displeje nebudú viac potrebné. Technológia Inteligentného lúča prezentovaná v BMW Vision iNEXT už teraz urobila krok týmto smerom, keďže môže slúžiť ako svetlo na čítanie, ale aj interaktívne premietacie plátno. Vďaka tomu sa dá nahradiť text v tlačenej knihe obrázkami, pohyblivým obsahom a interaktívnou grafikou a všetko môže byť ovládané dotykom.

Symbol novej éry 
BMW Vision iNEXT posúva možnosti autonómnej mobility smerom do blízkej budúcnosti a predstavuje riešenia, ktoré v prvom rade vnášajú novú energiu a stelesňujú strategické zameranie BMW Group v oblasti budúcnosti osobnej mobility. V roku 2021 sa čistá radosť z jazdy znovu predstaví vo forme sériovej výroby BMW iNEXT, keď sa strategické inovácie BMW Group („D+ACES“) po prvýkrát dostanú na cesty.

 

iNEXT – ďalšie míľniky 
Flexibilita – kľúč k úspechu. Pred desiatimi rokmi BMW Group spustila „i projekt“ ako súčasť svojej stratégie Number One a okamžite sa stal priekopníkom v elektrickej mobilite.

Dnes sa vozidlá so spaľovacím motorom a plug-in pohonným systémom stavajú na rovnakom princípe. Jedným z najvýznamnejších úspechov, ktoré sú výsledkom i projektu z roku 2009, je to, že výroba je vždy flexibilná a vie sa prispôsobiť dopytu.

Projekt vozidla BMW iNEXT dosiahol porovnateľnú centrálnu úlohu v rozvoji náradia a komponentov, ktoré budú potrebné v budúcnosti. Ak sa pozrieme dopredu, nová architektúra vozidiel s náhonom predných, zadných a všetkých štyroch kolies, spolu s najmodernejšími výrobnými závodmi umožnia BMW Group rozhodovať sa rýchlo o tom, ktoré a koľko modelov by malo byť plne elektrických, vybavených hybridným plug-in pohonom alebo pohonom na vysoko účinný spaľovací motor. Do roku 2025 bude BMW Group ponúkať 25 modelov s elektrifikovaným pohonom, 12 z nich bude plne elektrických.

2019: MINI BEV 
V júli 2017 oznámilo BMW Group, že uvedie na trh plne elektrické MINI ako variant k 3-dverovému MINI. Výroba elektrických MINI sa spustí v roku 2019. V budúcnosti si budú môcť zákazníci MINI vybrať z troch typov pohonov: spaľovací motor, hybridný plug-in alebo plne elektrický motor. Hnaciu súpravu plne elektrického MINI budú vyrábať v závodoch BMW Group v Dingolfingu a Landshute – v kompetenčných centrách pre elektrickú mobilitu v rámci výrobnej siete spoločnosti. Hnaciu súpravu potom integrujú do vozidla v závode BMW Group v Oxforde. Rozhodnutie v prospech závodu v Oxforde bolo urobené vzhľadom na to, že závod už teraz vyrába väčšinu 3-dverových modelov MINI.

2020: Sériové vozidlo konceptu BMW iX3 
Koncept BMW iX3 bol po prvýkrát odprezentovaný na výstave Auto China 2018 v Pekingu a ponúka letmý pohľad do budúcnosti: prvý model od značky BMW, ktorý bude čisto na elektrický pohon, je vyspelé vozidlo kategórie Sports Activity Vehicle (SAV) – a bez kompromisov pokiaľ ide o funkčnosť a pohodlie.

Medzi inováciami prezentovanými konceptom BMW iX3 je piata generácia technológie BMW eDrive. Hlavnou výhodou tejto technológie elektrického pohonu je spojenie elektrického motora, prevodovky a elektronického systému pohonu v rámci nového, samostatného komponentu elektrického pohonu. Navyše, piata generácia elektrického pohonu zahŕňa aj nové a oveľa výkonnejšie batérie.

Tento nový balík technológie prináša značné výhody z hľadiska výkonnostných vlastností, prevádzkového rozsahu, hmotnosti, baliaceho priestoru a flexibility – a po prvýkrát sa predstaví vo vozidle SAV, ktoré bude poháňané čisto na elektriku.

Navyše, modulárna skladba technológie umožňuje jej prispôsobenie sa požadovaným výkonnostným úrovniam a dostupnému priestoru. Ďalším významným prvkom je fakt, že elektrický motor nepotrebuje žiadne vzácne zdroje, čo znamená, že BMW Group nie je závislá na ich dostupnosti.

Pokiaľ ide o údaje o výkone konceptu BMW iX3: jeho elektrický motor s výkonom 200 kW/270 k udáva rozsah WLTP cyklu viac ako 400 kilometrov (249 míľ).

 

Vízia BMW iNEXT World Flight 
Dve spoločnosti, jedna misia. Mníchov, New York, San Francisco a Peking: štyri veľkomestá na troch kontinentoch za päť dní. BMW Group spája svoje sily s Lufthansa Cargo, aby spoločne predstavili Víziu BMW iNEXT ako súčasť Vízie BMW iNEXT World Flight, a to v prezentácii s veľmi zaujímavým zvratom.

Viac ako 300 návštevníkov  z celého sveta nastúpi na palubu najvýkonnejšieho nákladného lietadla vo svojej triede (Boeing 777 z flotily Lufthansa Cargo) a po prvýkrát zakúsia víziu budúcnosti mobility: Vízia BMW iNEXT – najnovšie Vozidlo s víziou od BMW Group.

Tímy Lufthansa Cargo a BMW Group spoločne pracovali na tom, aby sa z nápadu na výnimočné vozidlo a technológiu stala realita.

Zhromaždeným hosťom predstavia toto priekopnícke vozidlo a budúcnosť BMW Group ako súčasť jedinečného konceptu closed room, ktorý bol predstavený a navrhnutý špeciálne pre túto udalosť.

Počas prípravy na prezentáciu bolo položených viac ako 7,5 km káblov a 78 000 LED svetiel v 165 video LED moduloch a desať projektorov s 13 000 ANSI lumenmi vytvoria šou vo vnútri Boeingu, ktorá zapôsobí na všetky zmysly. Viac ako 120 odborníkov na stavbu stánkov z Lufthansa Cargo a BMW Group sa usilovali o to, aby sa tento projekt mohol stať skutočnosťou.

Inžinieri a odborníci použili viac ako 30 ton materiálu na skonštruovanie vhodnej platformy pre BMW Vision iNEXT. Výzva spočívala nielen v zorganizovaní prezentácie, akú ešte málokto kedy videl, ale aj zabezpečení, aby ich výtvor doslova „vzlietol“.

Načasovanie bude tesné, keďže je potrebné prepnúť celý setup vo vnútri 777F z režimu prezentácie do režimu letu a naspäť veľmi rýchlo a bezpečne. Očakáva sa, že prví hostia prídu osem hodín po tom, ako lietadlo pristane. A iba štyri hodiny po tom, ako sa zbalí posledná prezentácia na jednom mieste, Boeing vzlietne opäť a odletí do ďalšej destinácie na svojej trase. Táto technická a logistická tour de force podporí prezentáciu vozidla a technológie, ktorá skutočne nemá obdobu.

„Vizionárske produkty si zaslúžia vizionársku prezentáciu. Veľmi nás teší, že sme dokázali zrealizovať túto neobyčajnú svetovú premiéru v spolupráci s BMW,“ povedal Peter Gerber, CEO a predseda Správnej rady Lufthansa Cargo AG.

„iNEXT je naším návrhom mobility pre budúcnosť, takže je logické, že Vízia BMW iNEXT by mala byť odprezentovaná svetovému publiku v novom, originálnom štýle,“ povedal Klaus Fröhlich, člen Správnej rady BMW AG, zodpovedný za Rozvoj. „World Flight je najlepší spôsob, akým dať veci do pohybu.“

Úprava exteriéru lietadla sa inšpirovala interiérovým dizajnom vytvoreným pre účely prezentovania vozidla. Keď 9. septembra Boeing 777F od Lufthansa Cargo vzlietne z letiska v Mníchove a vydá sa na svoj okružný let okolo sveta, budú sa na ňom vynímať zaujímavé potlače. Po zastávke v New Yorku, San Franciscu a Pekingu, 14. septembra lietadlo pristane na svojom domácom letisku vo Frankfurte.

> Chcem testovaciu jazdu

> Chcem ponuku financovania

> Otvoriť ponuku skladových vozidiel

> Pozrieť ostatné novinky a videá

Objavte viac

Súbory cookie na doméne bmw-zilina.sk.

Akceptujte súbory cookie.
Zistiť viac, vrátane informácií o tom, ako odmietnuť súbory cookie.